Banner Ovejas 1900x500 Logo SEOC final

Programme

  • Monday, 6th

    8.00 – 9.00h

    Registration and welcome from SEOC - Coffee

    9.00 - 10.00h

    Welcome ceremony and introduction of the congress (authorities)

    10.00 – 11.30h

    Plenary talk (main room)

    Origin, history and evolution of the Merino breed around the world.

    a. Spain: Pedro Poza (15’)

    b. Australia: Peter Windsor (15’)

    c. Latin América: Gabriel Ciappesoni Scarone (15’)

    d. Sudáfrica: Gareth Bath (15’)

    11.30 – 12.00h

    Coffee break

     

    ROOM 1

    Sustainability

    ROOM 2

    General diagnosis to reduce antibiotic usage

    ROOM 3

    Global threat to sheep

    ROOM 4

    ECSRHM

    ECSRHM

    Transboundary Diseases – barriers to their control and opportunities for eradication

    12.00 - 12.30h

    Keynote (Nº2)

    FAO’s work for the development of the sheep subsector

    GREGORIO VELASCO GIL

     

    Keynote (Nº45)

    How antibiotic resistance develops and how to reverse it

    BRUNO GONZALEZ ZORN

    Keynote (17)

    Foot-and-mouth disease

    Néo Mapitse

     

    Overview of transboundary diseases that are of risk to food security

    FABRIZIO ROSSO 

    12.30 - 13.30h

    Communications (4)

    Communications (4)

    Communications (4)

    Communications (4)

    13.30 - 15.00h

    Lunch

    15.00 - 15.30h

    Keynote (Nº5)

    Pasture management in semi-arid lands (the Mediterranean, South American, Asia and Australia)

    GERARDO MORENO

    Keynote (Nº49)

    Reduction in antibiotic use in sheep in Spain

    CRISTINA MUÑOZ

    Keynote (18)

    Rift Valley fever

    LUDOVICK PLEE

     

    Socio-economic barriers to managing transboundary diseases

    DENIS MAJYAMBERE

    15.30 - 17.00h

    Communications(6)

    Communications (6)

    Communications(6)

    Communications(6)

    17.00 - 17.30h

    Coffee Break

    17.30 - 18.00h

    Keynote (Nº4)

    New opportunities of using sensors in small ruminants

    GERARDO CAJA

    Keynote (Nº35)

    Antibiotic susceptibility tests. How to use them?

    LORENZO FRAILE

    Keynote (19)

    Sheeppox

    PIP BEARD 

     

    Engagement of veterinary paraprofessionals in transboundary disease control
    HOLLY HAFNAGEL

    18.00 - 19.00h

    Communications(4)

    Communications(4)

    Communications(4)

    Communications(4)

    19:00h 

    ISVA AGM

    21.00h

    WELCOME CEREMONY

  • Tuesday, 7th

    9.00 – 10.00h   Plenary talk (main room)
    Title: Induction of immune responses by vaccine platform technologies.
    Speaker: GARY ENTRICAN

     

    ROOM 1

    Sustainability

    ROOM 2

    General diagnosis to reduce antibiotic usage

    ROOM 3

    Global threat to sheep

    ROOM 4

    ECSRHM

    ECSRHM

    Advances in the Sustainable Control of Helminth Parasitism

    10.00 – 10.30h

    Keynote (Nº3)

    Reduction of greenhouse gas emissions and carbon footprint on sheep production

    ROBERTO RUIZ

    Keynote (Nº46)

    Application of nanotechnology on the development of vaccines, diagnostic tests and disease treatments

    MÓNICA LÓPEZ FANARRAGA

    Keynote (Nº21)

    Zoonotic risks from small ruminants.

    BEN BAUER

     

    Why we need advances in sustainable control.

    NEIL SARGISON

    10.30 – 11.30h

    Communications(4)

    Communications(4)  

    Communications(4)  

    Communications(4)

    11.30-12.00h

    Coffee break

    12.00 – 12.30h

    Keynote (Nº6)

    Organic production

    KATJA VOIGT

    Keynote (33)

    Disease monitoring and surveillance

    PIET VELLEMA

    Keynote (Nº22)

    Control of brucellosis

    PILAR MARIA MUÑOZ

    Advances in control of gastrointestinal roundworms

    JAMES PATRICK CRILLY

    12.30 – 14.00

    Communications(6)

    Communications(6)

    Communications(6)

    Communications(6)

    14.00 – 15.30

    Lunch

    15.30 – 16.00h

    Keynote (Nº7)

    Sheep-pig exploitation in the dehesa production system

    VICENTE RODRIGUEZ

    Keynote (nº34)

    Diagnostic sampling in small ruminant disease investigation

    VALENTINA BUSIN

    Keynote (Nº23)

    Q fever

    RENÉ VAN DEN BROM
    TOM MCNEILLY

    Advances in control of flukes

    FRANCISCO ROJO

    16.00 -17.30h

    Communications(6)

    Communications(6)

    Communications(6)

    Communications(6)

    17.30 – 18.00h

    Coffee Break

    18.00 – 18.30h

    Keynote (Nº8)

    Nutrition disorders in grazing lambs: deficiencies

    COLIN TRENGROVE

    Keynote (Nº38)

    Hematology in small ruminants

    GIULIA MANGIAGALLI

    Keynote (20)

    Blue tongue

    RUBÉN VILLALBA

    AGM ECSRHM

    ECSRHM

    18.30 – 19.30h

    Communications(4)

    Communications(4)

    Communications(4)

     

    21.00h

    OPENING CEREMONY DINNER

  • Wednesday, 8th

    9.00 – 10.00h   Plenary talk (main room)
    Title: miRNA signalling and stress resilience, and its implications for disease resistance.
    Speaker: NIEL KARROW

     

    ROOM 1

    Sustainability

    ROOM 2

    General diagnosis to reduce antibiotic usage

    ROOM 3

    Global threat to sheep

    ROOM 4

    ECSRHM

     ECSRHM

    The responsibility of the veterinarian in assuring best welfare practices

    10.00 – 10.30h

    Keynote (9)

    Nutrition disorders in grazing lambs: intoxications

    HELDER QUINTAS

    Keynote (37)

    Coprology: interpretation and clinical application

    KARIM ADJOU

    Keynote (24)

    Vaccination schedule for respiratory diseases

    JOSÉ MARÍA GONZÁLEZ

    Neonatal survival

    CATHRINE ERICHSEN

    10.30 – 11.30h

    Communications(4)

    Communications(4)

    Communications(4)

    Communications(4)  

    11.30-12.00h

    Coffee break

    12.00 – 12.30h

    Keynote (10)

    Balancing fibre and starch of the diet to have high milk production and healthy ewes. ANTONELLO CANNAS

    Keynote (36)

    Diagnostic imaging techniques applied on farms

    MARIO BALARO

     

    Keynote (25)

    Hemoparasites: differential diagnosis and treatment

    SNORRE STUEN

    Best management of painful practices

    PAUL PLUMMER

    12.30 – 14.00

    Communications(6)

    Communications(6)

    Communications(6)

    Communications(6)

    14.00 – 15.30

    ISVA     Lunch

    15.30 – 16.00h

    Keynote (Nº12)

    Dairy Sheep farming business and management in intensive systems

    To be determined

    Keynote (Nº39)

    Abortion: diagnosis and control

    JULIO BENAVIDES

    Keynote (nº26)

    Antiparasitic resistance

    NEIL SARGISON

    Assessing welfare of small ruminants on-farm.

    GEORGE STILLWELL

    16.00 -17.30h

    Communications(6)

    Communications(6)

    Communications(6)

    Communications(6)

    17.30 – 18.00h

    Coffee Break

    18.00 – 18.30h

    Keynote (Nº11)

    Housing conditions and biosafety on lamb-feedlots

    JOSÉ MARÍA BELLO

     

    Keynote (Nº40)

    Differential diagnosis of wasting diseases

    VALENTÍN PÉREZ

    Keynote (Nº32)

    Vector-borne zoonotic diseases

    AGUSTÍN ESTRADA

    End of life management – how should animals leave the farm.

    JOCELYN JANSEN

    18.30 – 19.30h

    Communications(4)

    Communications(4)

    Communications(4)

    Communications(4)

     

    21.00h

    FREE EVENING

  • Thursday, 9th

    9.00 – 10.00h Plenary talk (main room)
    Title: Microbiome
    Speaker: JUAN MIGUEL RODRÍGUEZ

     

    ROOM 1

    Sustainability

    ROOM 2

    General diagnosis to reduce Antibiotic usage

    ROOM 3

    Global threat to sheep

    ROOM 4

    SEOC

    SEOC

    10.00 – 10.30h

    Round table (1,5 h)

    Challenges for sustainable production around the world:

    Latin America LILIAN GRÉGORY

    North America PAULA MENZIES

    Europe ALBERTO BERNUÉS

    Oceania and Asia ANGUS CAMPBELL

    Africa CARINA VISSER

    Moderator: Isabel Casasus

    Keynote (Nº41)

    Differential diagnosis of lamb diarrhoea

    FRANCISCO A. UZAL

    Keynote (Nº27)

    Mastitis in small ruminants

    DOMINIQUE BERGONIER

    Keynote

    Genomics in sheep selection programs.

    JUAN-JOSÉ ARRANZ

    10.30 – 11.30h

    Communications(4)

    Communications(4)

    Communications(4)

    11.30-12.00h

    Coffee break

    12.00 – 12.30h

    Keynote (Nº14)

    Social factors in small ruminant reproduction

    PHILIPPE CHEMINAU

    Keynote (Nº42)

    Differential diagnosis of high airway respiratory diseases

    DELIA LACASTA

    Keynote (Nº28)

    Contagious agalactia

    CHRISTIAN DE LA FE



    To be determined

    12.30 – 14.00

    Communications (6)

    Communications (6)

    Communications (6)

    Communications (6)

    14.00 – 15.30

    Lunch

    15.30 – 16.00h

    Keynote (Nº15)

    Endocrine disruptors of sheep

    NEIL EVANS

    Keynote (Nº43)

    Neurological diseases: differential diagnosis

    MARÍA CLIMENT

    Keynote (Nº30)

    Lameness in sheep

    JENNIFER DUNCAN

    Keynote

    Animal welfare label for sheep and goat meat.

    MIGUEL-ANGEL APARICIO

    16.00 -17.30h

    Communications (6)

    Communications  (6)

    Communications(6)

    Communications (6)

    17.30 – 18.00h

    Coffee Break

    18.00 – 18.30h

    Keynote (Nº16)

    Prenatal development and foetal programming

    ANTONIO G. DE BULNES



    To be determined

    Keynote (Nº29)

    Control of lentivirosis

    SERGIO ROSATI

    Asamblea SEOC

    SEOC

    18.30 – 19.30h

    Communications (4)

    Communications(4)  

    Communications(4)  

     

    21.00h

    INTERNATIONAL DINNER

  • Friday, 10th

    9.00 – 10.00h  Plenary talk (main room):
    Title:  Sheep resilience
    Speaker: IGNACIO DEBARBIERI


     

    ROOM 1

    Sustainability

    ROOM 2

    Teaching and transfer

    ROOM 3

    Global threat to sheep

    ROOM 4

    SEOC

    SEOC

    10.00 – 10.30h

    Keynote (Nº13)

    Reproductive management in small ruminants.

    ALFONSO ABECIA

    Round table (1,5 h)

    Veterinary clinical services for small ruminants: experiences from different countries

    Australia: ANDREW WHALE

    North-America: CHRIS BUSCHBECK

    Europe: YOAV ALONY GILBOA

    Africa: BENSON AMEDA

    Asia: To be determined

    Latinoamérica:

    OMAR SALVADOR FLORES

    Moderator: IAN GILL

    Keynote (Nº31)

    Current concepts and future developments in surgery, anaesthesia and pain management

    MARTIN GANTER

    Keynote

    The challenge of adding value and local markets for small ruminants: some successes and failures.

    JOSÉ PEREA

    10.30 – 11.30h

    Communications(4)

    Communications(4)

    Communications(4) 

    11.30-12.00h

    Coffee break

    12.00 – 12.30h

    Communications (6)

    Keynote (Nº48)

    Sheep as a teaching model in veterinary education

    DELIA LACASTA

    Keynote (Nº47)

    Knowledge transfer and communication to farmers

    FIONA LOVATT

     

    Keynote

    Characterization of meat quality in suckling kids.

    GUILLERMO RIPOLL

    12.30 – 13.30

    Communications(4) 

    Communications(4) 

    Communications (4)

    13.30 – 14.00

    Official close Congress  (main room)

     

    GALA DINNER

GRUPO PACIFICO

TECHNICAL SECRETARIAT

Maria Cubi, 4 - Pral. | 08006 Barcelona (SPAIN)
Tel. +34 932.388.777 | Fax. +34 932.387.488
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.